(ma-pe 8-21) 020 690 680
Allekirjoittaessaan luottosopimuksen luotonsaaja hyväksyy samalla nämä yleiset ehdot ja sitoutuu noudattamaan niitä.
Luottosopimukseen sovelletaan Suomen Lakia.
Cellbes Yksityislainan markkinointia ja etämyyntiä sääntelee Kuluttajansuojalaki.
Luotonantajalla on oikeus siirtää luottosopimukseen perustuvat Luotonantajan oikeudet tai itse luottosopimus sekä pantata sen mukainen saatavansa kolmannelle osapuolelle. Luotonantajan on ilmoitettava luotonsaajalle siirrosta. Uuden luotonantajan on noudatettava luottosopimuksen ehtoja. Oikeuksien siirto ei vaikuta luotonsaajan asemaan. Luotonsaajalla ei ole oikeutta siirtää luottosopimusta tai siihen kuuluvia velvollisuuksiaan kolmannelle ilman Luotonantajan kirjallista suostumusta.
Luotto maksetaan takaisin kuukausittain eräpäivänä Luotonantajan osoittamalle tilille. Luotonsaajan maksuvelvollisuus säilyy muuttumattomana vaikka luotonsaaja ei olisi vastaanottanut tilillepanokorttia. Luottoaika vaihtelee yhden ja viiden vuoden välillä riippuen takaisinmaksusuunnitelman mukaisista maksueristä. Maksettava määrä sisältää velan lyhennyksen, korot ja mahdolliset Luotonantajan perimät kulut. Maksusuorituksen kohdistaminen tapahtuu seuraavasti: Ensimmäiseksi suoritetaan maksamattomat ja laskutetut kuukausierät ja kuukausierien sisällä seuraavassa järjestyksessä: ensin Luotonantajan perimät kulut, sen jälkeen mahdollinen vakuutusmaksu, korot ja viimeiseksi erääntynyt lainan lyhennys. Mikäli maksusuoritus on suurempi kuin edellä mainitut erät yhteensä, lyhennetään lopuilla varoilla lainan pääomaa vastaavasti. Mikäli luotonsaajalla on useampia luottoja ja luotonsaaja on suorittanut maksun ilman asianmukaista viitettä, ottaa Luotonantaja yhteyttä luotonsaajaan tiedustellakseen luotonsaajalta maksun tarkoitusta. Luotonantajalla on oikeus tarjota luotonsaajalle mahdollisuutta kahteen (2) maksuvapaaseen kuukauteen edellyttäen, että luotonsaaja on suorittanut kaikki maksut ajallaan ja noudattanut luottosopimuksen ehtoja. Mahdollisuutta kahteen perättäiseen (2) maksuvapaaseen kuukauteen ei luottosopimuksen ehtojen mukaan ole. Maksuvapaiden kuukausien korkoerät ja mahdolliset kulut lisätään luoton pääomaan ja maksuvapaat kuukaudet pidentävät luottoaikaa vastaavasti. Luotonsaajalla on oikeus lyhentää lainaa nopeammin tai maksaa koko laina pois ilman lisäkustannuksia.
Cellbes Yksityislaina on vaihtuvakorkoinen ja vakuudeton annuiteettiluotto, jonka jokainen maksuerä on yhtä suuri sisältäen sekä luoton lyhennyksen että koron. Luotonantajalla on oikeus sekä korkomuutosten yhteydessä että maksamattomien erien osalta muuttaa oman valintansa mukaisesti joko jäljellä olevien annuiteettierien suuruutta vastaavasti tai pidentää luottoaikaa vastaavasti.
Luotonantaja suorittaa ennen luottosopimuksen tekemistä luottotietotarkistuksen luottoa hakevan henkilön hakemuksen perusteella. Hakijan tulee olla täysi-ikäinen eikä hänellä saa olla maksuhäiriömerkintöjä. Hakijalla tulee olla säännölliset palkka- tai eläketulot. Luotonantaja pidättää itsellään oikeuden rajoittaa lainamäärää tai hylätä hakemus syytä ilmoittamatta. Luotto on maksettava takaisin ennen kuin luotonsaaja täyttää 75 vuotta.
Luotonantaja ei peri myönnetystä luotosta eikä sen käsittelystä koron lisäksi muita kuluja.
Luotonantajalla on oikeus periä tarjoamistaan lisäpalveluista erikseen määriteltyjä palkkioita tai kuluja. Tämän lisäksi Luotonantaja perii maksumuistutuksesta 5 euron suuruisen maksun. Luottoon liittyvät kulut veloitetaan ja ilmoitetaan joka kuukausi. Luotonantaja pidättää oikeuden muuttaa muistutusmaksun suuruutta sopimuskauden aikana. Mahdolliset muut perintäkulut veloitetaan lain mukaan. Luotonantaja antaa pyydettäessä lisätietoja perittävistä kuluista.Luotto on vaihtuvakorkoinen, jonka maksettava korko määräytyy TF Bank Prime viitekoron mukaan ja siihen lisätään marginaali, joka on tällä hetkellä 27,60 %. TF Bank Prime viitekoron määräytymisperusteet on erikseen ilmoitettu Luotonantajan Internet sivustolla osoitteessa www.tfbank.fi. TF Bank Prime viitekorko tarkistetaan vuosittain 31.12. ja tarkistuksesta sekä mahdollisesta korkomuutoksesta ilmoitetaan tarkistuksen jälkeen edellä mainitulla Luotonantajan Internet sivustolla. Viitekoron tarkistuksesta ja mahdollisesta korkomuutoksesta kerrotaan myös tarkistusta seuraavassa ensimmäisessä tilillepanokortissa, jossa ilmoitetaan mahdollinen viitekoron muutos, maksuerän suuruus viitekoron muuttumisen jälkeen ja, jos erien lukumäärä tai maksuvälit muuttuvat, niitä koskevat ajantasaiset tiedot.
Nimellinen vuosikorko on tällä hetkellä 27,60 %. Korko lasketaan kulloisellekin lainasaatavalle. Korko lisätään saldoon jokaisen saldoilmoituksen yhteydessä. Kuluttajasuojalain määräysten mukainen todellinen korko 1200 euron lainalle 2 vuoden luottoajalla on 31,38 %. Mikäli korkoa ja muita mahdollisia kuluja ei suoriteta eräpäivänä, lisätään ne velkapääomaan. Korkoa lasketaan kasvaneelle pääomalle luottoehtojen mukaisesti.Luotonantajalla on oikeus irtisanoa luottosopimus kuluttajasuojalain 7 luvun 33 pykälän nojalla, mikäli luotonsaaja on laiminlyönnit luottosopimukseen perustuvan maksuvelvollisuutensa ja maksu on viivästynyt vähintään kuukauden ja viivästyneen lyhennyksen suuruus on vähintään 5 % alkuperäisestä lainasummasta tai viivästynyt lyhennys on luotonantajan koko jäljellä oleva saatava. Irtisanomisen edellytyksenä on, että maksu on edelleen viivästynyt. Luotonantajalla on myös oikeus irtisanoa luottosopimus, mikäli luotonsaaja on antanut harhaanjohtavia tietoja tai kyseessä on muu olennainen sopimusrikkomus. Mikäli edellä mainittu maksuviivästys on johtunut luotonsaajan sairaudesta, työttömyydestä tai muusta siihen rinnastettavasta seikasta, Luotonantajalla ei ole oikeutta irtisanoa luottosopimusta, ellei viivästyksen kesto ja muut olosuhteet huomioon ottaen ole Luotonantajalle ilmeisen kohtuutonta.
Mikäli Luotonantaja käyttää oikeuttaan irtisanoa luottosopimus, on irtisanomisaika neljä (4) viikkoa laskettuna siitä ajankohdasta, jolloin irtisanomisilmoitus on jätetty tai lähetetty luotonsaajalle siihen osoitteeseen, jonka luotonsaaja on Luotonantajalle ilmoittanut. Mikäli luotonsaajaa on jo aikaisemmin huomautettu viivästyksestä tai muusta sopimusrikkomuksesta, voi Luotonantaja irtisanoa luottosopimuksen päättyväksi ennenaikaisesti kahden (2) viikon kuluttua irtisanomisesta.Luotonsaajalla on oikeus maksaa luotto takaisin etuajassa ilman lisäkustannuksia. Mikäli luoton korkoa ei ole sidottu viitekorkoon ja se on määritelty kiinteäksi, Luotonantajalla on oikeus saada korvaus luotonsaajalta tämän maksaessa luoton tai sen osan ennenaikaisesti takaisin. Korvaus ei saa ylittää yhtä (1) prosenttia takaisinmaksetun luoton määrästä. Mikäli luottoaikaa on jäljellä vähemmän kuin yksi (1) vuosi, korvaus on puoli (½) prosenttia takaisinmaksetun luoton määrästä.
Luotonantaja ei vastaa vahingosta, joka aiheutuu lainmuutoksen tai viranomaispäätöksen seurauksena, sodasta tai työmarkkinaselkkauksesta eikä ylivoimaisesta esteestä. Ylivoimaisena esteenä pidetään sellaista ennalta arvaamatonta seikkaa tai olosuhteiden muutosta, joka on Luotonantajan vaikutusmahdollisuuksien ulkopuolella. Luotonantajan tulee ilmoittaa niin pian kuin se on mahdollista edellä mainituista tapahtumista luotonsaajalle.
Mikäli Luotonantaja on ollut edellä luetelluista syistä estynyt vastaanottamasta luottosopimukseen liittyviä maksusuorituksia, on luotonsaaja velvollinen suorittamaan kaikki maksuvelvoitteensa mukaiset maksut, jotka olivat syntyneet ennen eräpäivää.Luotonantaja on vastuussa siitä, että luotonsaajan henkilötietoja käsitellään voimassaolevan lainsäädännön ja viranomaisten antamien määräysten mukaisesti. Luotonsaajan on luottoa hakiessaan ilmoitettava henkilötietojensa lisäksi kaikki luottohakemuksessa pyydetyt tiedot. Luotonantaja käyttää henkilötietoja luoton myöntämisen edellytyksiä arvioidessaan ja voimassaolevien lakien ja viranomaismääräysten edellyttämällä tavalla. Henkilötietoja käytetään myös asiakassuhteen ylläpitämiseen ja markkinointitarkoituksiin. Luotonantajalla on oikeus luovuttaa tietoja kolmannelle osapuolelle pankkisalaisuuden estämättä, mikäli tämä kuuluu samaan konserniin Luotonantajan kanssa tai mikäli kyse on muutoin Luotonantajan kanssa läheisestä yhtiöstä tai kyse on yhteistyökumppanista, kuten esimerkiksi pankista, vakuutusyhtiöstä tai luotonvälittäjästä. Luotonantajalla on oikeus luovuttaa edellä kerrottuja tietoja myös EU:n ja Euroopan talousalueen ulkopuolelle. Luotonantajalla on oikeus luovuttaa henkilötietoja luottosopimuksen siirronsaajalle tilanteessa, jossa Luotonantaja käyttää oikeuttaan siirtää luottosopimus. Luotonantajalla on lisäksi oikeus dokumentoida luotonsaajan ja Luotonantajan välinen kirjeenvaihto. Luotonantajalla on oikeus säilyttää tietoja markkinointitarkoituksessa myös luottosuhteen päätyttyä. Allekirjoittaessaan luottosopimuksen luotonottaja antaa saamalla suostumuksensa siihen, että Luotonantajalla on oikeus käsitellä henkilötietoja edellä kuvatulla tavalla. Luotonsaajalla on oikeus kerran vuodessa saada kuluitta tietoonsa kaikki häntä koskevat henkilötiedot tiedustelemalla Luotonantajalta kirjallisesti selvitystä häntä koskevista henkilötiedoista. Kirje on lähetettävä osoitteeseen TF Bank AB, PL 5600, 00002 Helsinki. Luotonsaajalla on oikeus pyytää kirjallisesti oikaisua häntä koskevien virheellisten tietojen oikaisemiseksi tai kieltää henkilötietojensa käyttämistä suoramarkkinoinnissa lähettämällä tätä koskevan kirjallisen pyynnön edellä mainittuun osoitteeseen.
Luotonantajalla on luottotietolain nojalla oikeus ilmoittaa luoton maksun laiminlyönti luottotietorekisteriin, mikäli maksettavaksi erääntynyt maksu on viivästynyt yli kuusikymmentä (60) päivää ja on kulunut vähintään kaksikymmentäyksi (21) päivää siitä, kun luotonsaajalle on lähetetty maksukehotus, eikä laiminlyönti ole johtunut Luotonantajalle todisteellisesti ilmoitetusta sairaudesta, työttömyydestä tai muusta vastaavasta luotonsaajasta riippumattomasta syystä.
Luotonsaajan tulee välittömästi ilmoittaa Luotonantajalle nimi- ja osoitteenmuutoksista. Luotonantajalla on oikeus lähettää ilmoituksia luotonsaajan ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen. Luotonsaajan katsotaan saavan tiedoksi kaikki Luotonantajan lähettämät tiedotteet välittömästi sen jälkeen kun ne on asianmukaisesti lähetetty luotonsaajan ilmoittamaan sähköpostiin. Luotonantajan lähettämät kirjeet katsotaan tulleen luotonsaajan tiedoksi viimeistään seitsemäntenä (7) päivänä niiden lähettämisestä siihen osoitteeseen, jonka luotonsaaja on Luotonantajalle ilmoittanut tai joka on muutoin ollut Luotonantajan tiedossa.
Luotonsaajalla on oikeus saada luottosopimuksen voimassaoloaikana luottoa koskeva lyhennystaulukko maksutta.
Luotonantajalla on oikeus muuttaa luottosopimuksen ehtoja ilmoittamalla muutoksesta luotonsaajalle kirjallisesti viimeistään 30 päivää ennen muutoksen voimaantulopäivää edellyttäen, että ehdotettu muutos ei muuta luottosopimuksen sisältöä olennaisesti. Mikäli luotonsaaja ei hyväksy muutosta, hänellä on oikeus irtisanoa luottosopimus kuluitta päättymään muutoksen voimaantulopäivänä. Luotonsaajan on katsottava hyväksyneen muutoksen, mikäli hän ei ole ilmoittanut kirjallisesti luotonantajalle viimeistään muutoksen voimaantulopäivänä vastustavansa muutosta. Mikäli luotonsaaja ei hyväksy ehdotettua muutosta mutta ei myöskään irtisano luottosopimusta, on Luotonantajalla oikeus irtisanoa sopimus. Mikäli Luotonantaja käyttää oikeuttaan irtisanoa luottosopimus, on irtisanomisaika neljä (4) viikkoa laskettuna siitä ajankohdasta, jolloin irtisanomisilmoitus on jätetty tai lähetetty luotonsaajalle siihen osoitteeseen, jonka luotonsaaja on Luotonantajalle ilmoittanut.
Jos luotonottaja on tyytymätön Cellbes yksityislainaan liittyviin palveluihin, hän voi ottaa yhteyttä kirjallisesti Luotonantajan asiakaspalveluun. Mikäli luotonottaja on tyytymätön asiakaspalvelun vastaukseen hän voi tehdä valituksen kirjeitse Luotonantajan reklamaatiovastaavalle: TF Bank AB/Reklamaatiovastaava, PL 5600, 00002 Helsinki tai sähköpostitse: info@tfbank.fi tai vaihtoehtoisesti faxilla 0800-411144. Luotonottaja voi myös kääntyä Suomen vakuutus- ja rahoitusneuvonnan puoleen. Tarkempia tietoja Suomen vakuutus- ja rahoitusneuvonnasta löytyy osoitteesta www.fine.fi.
Luotonsaajalla on oikeus viedä Luottosopimuksesta aiheutuvat erimielisyydet edelleen kuluttajariitalautakunnan ratkaistavaksi. Velkasuhteesta aiheutuneet kiistat voidaan ratkaista Suomessa sen paikkakunnan yleisessä alioikeudessa, jonka tuomiopiirissä luotonsaajalla on kotipaikkansa.
Lomake ”Vakiomuotoiset eurooppalaiset kuluttajaluottotiedot” (SECCI) sisältää kattavia ennakkotietoja Cellbes Yksityislainasta.
”Vakiomuotoiset eurooppalaiset kuluttajaluottotiedot” (SECCI) - Cellbes Yksityislaina (PDF)
Jos haluat tilata haluamallesi lainasummalle ja takaisinmaksuajalle sovelletun SECCI-lomakkeen, voit ottaa yhteyttä meihin puhelinnumerossa 020 690 681.